Szlak Papieski "Nie lękajcie się"

tablica szlak 2Słowa św. Jana Pawła II wyrażone w pragnieniu, aby w Jego biografii umieścić: wszystkie trasy, na których byłem, (…) żebym tak był wrośnięty w polską ziemię stały się inspiracją do udokumentowania i oznaczenia tras pieszych wędrówek.

Szlak Papieski „Nie lękajcie się” powstał w 2010 roku z inicjatywy gminy Brzeźnica, która zaprosiła do wspólnego działania Fundację Szlaki Papieskie oraz gminy: Liszki, Czernichów i Kalwarię Zebrzydowską. Powstało dzieło czterech gmin: oznakowany Szlak Papieski prowadzący tradycyjnym szlakiem pielgrzymkowym z krakowskiego Salwatora do Kalwarii Zebrzydowskiej Pasmem Draboża. W latach pięćdziesiątych XX w. wędrował tymi drogami ks. Karol Wojtyła podczas jednodniowych wypadów za miasto, kończących się u Matki Bożej Kalwaryjskiej. Odwiedzał też jako Arcypasterz, istniejące na tym terenie parafie. Szlak otworzył i poświęcił 16 maja 2010 roku przy kapliczce na wzniesieniu Draboż (432 m n.p.m.) o. Damian Muskus kustosz sanktuarium kalwaryjskiego obecnie biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Przy kamieniach pamiątkowych stoją krzyże papieskie, poświęcone 20 marca 2010 roku w Krakowie przez kardynała Stanisława Dziwisza.

Trasa Szlaku Papieskiego na obszarze gminy Brzeźnica wiedzie od granicy z gminą Czernichów na Wiśle. Z centrum Brzeźnicy oznaczoną trasą dotrzemy pod kościół pw. Świętego Marcina w Marcypoorębie, pochodzący z XVII w. Ta zabytkowa świątynia wpisana jest na Małopolskiej Szlak Architektury Drewnianej. Dalej podążymy na południe w kierunku Pasma Draboża. Po drodze miniemy Kopytówkę, gdzie turysta może zatrzymać się pod kapliczką, upamiętniającą przekazanie cudownego obrazu Matki Bożej do Kalwarii Zebrzydowskiej w dniu 5 maja 1641 r. Poprzez las, idąc pasmem górskim dotrzemy na górę Draboż. U jej szczytu stoi Kapliczka pw. Miłosierdzia Bożego, ufundowana jako wotum wdzięczności dla Ojca Świętego i szerzonego przez Niego kultu Miłosierdzia Bożego. Miejsce to jest punktem kulminacyjnym w gminie Brzeźnica. To tutaj obok Kapliczki stoi obelisk z krzyżem – „Pastorałem Papieskim”. Z góry Draboż roztacza się piękny widok na całą podkrakowską okolicę w tym na Klasztor na Bielanach, Sanktuarium w Łagiewnikach.

W 2011 r. gmina Brzeźnica wydała przewodnik „Szlak Papieski przez Pasmo Draboża”. Wydawnictwo to pełni rolę przewodnika po trasie szlaku oraz wskazuje historycznie udokumentowane miejsca, związane z św. Janem Pawłem II w okresie pełnionej przez niego posługi metropolity krakowskiego, przybliża w orientacyjnym zarysie dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze, jakie turysta – pielgrzym, wędrujący śladami Ojca Świętego może poznać na opisanej trasie. W opracowaniu znalazły się też sylwetki związanych z tą ziemią ludzi, którzy w swoim życiu byli niezłomnie wierni wartościom chrześcijańskim.

Folder „Szlak Papieski przez Pasmo Draboża”

.

Poprawiony (poniedziałek, 12 maja 2014 11:08)

 
Aktywna Rekreacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Publikacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Odsłon : 107549